Plinacro na jubilarnom 30. međunarodnom znanstveno-stručnom susretu stručnjaka za plin

U organizaciji Hrvatske stručne udruge za plin (HSUP), u Opatiji je od 6. do 8. svibnja 2015. održan jubilarni 30. međunarodni znanstveno-stručni susret stručnjaka za plin. Skup je okupio petstotinjak domaćih i međunarodnih stručnjaka te, kroz znanstveno-stručna predavanja, okrugle stolove i panele, ponudio sustavan pregled trenutnog stanja u plinskom sektoru Republike Hrvatske, kao i tehničkih, tehnoloških i zakonskih rješenja koja će u značajnoj mjeri odrediti njegov budući razvoj.

Skup je otvorio predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Miljenko Šunić, prezentiravši u svom izlaganju kronologiju njegova prethodna tri desetljeća, odnosno pregled najvažnijih pitanja koja su u pojedinim razdobljima zaokupljavala stručnu javnost i bila vodeća tema skupa. U nastavku svečanog otvaranja sudionicima su se obratili predstavnici energetskih tvrtki, sponzora skupa, te predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije Tomislav Jureković.

U ime tvrtke Plinacro pozdravni govor održao je predsjednik Uprave Marin Zovko, istaknuvši u uvodnom dijelu svog izlaganja kako otvaranje tržišta prirodnog plina i primjena sve složenije zakonske regulative postavljaju pred Plinacrov sustav i stručnjake sve složenije i sveobuhvatnije zadatke. Izrazio je zadovoljstvo što se oni, uz potporu ostalih sudionika na tržištu plina, ispunjavaju, a Plinacro osigurava pouzdan i siguran rad plinskog transportnog sustava, odnosno transport potrebnih količina prirodnog plina. Istaknuo je kako Plinacrovi stručnjaci intenzivno rade i na daljnjem razvoju plinskog transportnog sustava te dodao kako su strateški projekti koji otvaraju velike mogućnosti razvoja našeg plinskog transportnog sustava i njegovo uklapanje u europske tokove i tržište plina, Jonsko-jadranski plinovod (IAP) i LNG terminal na otoku Krku, u okolnostima ruskog odustajanja od projekta Južni tok i najave prekida tranzita preko Ukrajine nakon 2019. godine, dobili dodatni značaj. Zaključno se osvrnuo na negativan utjecaj koji kontinuirano smanjenje potrošnje plina na našem tržištu ima na Plinacrove prihode, odnosno daljnji razvoj transportnog sustava. Naglasio je, pritom, kako se Plinacro, svjestan potreba razvoja i iznimnih razvojnih potencijala, ali i ograničenosti prostora za povećanje transportne tarife, usmjerio prema financiranju iz fondova Europske unije.

U nastavku skupa svoje su radove i ove godine prezentirali Plinacrovi stručnjaci. Sudionici su tako, među ostalim, bili u prilici doznati više o Plinacrovim strateškim projektima, informacijskim sustavima koji se koriste u poslovnim procesima, tehničkim mjerama zaštite plinovoda i aktivnostima na sanaciji plinovoda.
 

Popis predstavljenih stručnih radova čiji autori i/ili koautori su zaposlenici Plinacra:

  1. Dr.sc. Darko Pavlović, Ivica Arar, Goran Bulatović, Zvonimir Jerolimov (Hrvatska gospodarska komora): „Primjena Shannon-Weinerova indeksa u određivanju diverzificiranosti opskrbe plinom RH“
  2. Branimir Mučnjak, Daniel Mikulek, Goran Križ: „Aktivnosti zaštite koridora magistralnih plinovoda s naglaskom na izgradnju u zaštitnom pojasu plinovoda“
  3. Vladimir Đurović: „Pouzdanost opskrbe plinom RH i regije“
  4. Luka Dermišek, Dario Noha: „Popravak plinovoda DN 500 Ivanić-Kutina“
  5. Marijan Svjetličić, Antun Kranjčec: „Projekt kompresorske stanice na plinskom transportnom sustavu RH“
  6. Dalibor Sever (Končar-Inženjering za energetiku i transport), Vlatka Predavec: „Implementacija integriranog sustava upravljanja poslovnim procesima i razmjene podataka kod operatora tržišta plina“